.

تاریخچه آیکان و آیانا ( ICANN & IANA )

آیکان مسوول مدیریت واگذاری نام های دامنه و آدرس های پروتکل اینترنت است. وظایف آیکان عبارت است از ضمانت تخصیص آدرس پروتکل اینترنت برای یک فضا در اینترنت , واگذاری پروتکل شناسه , سیستم مدیریت نام دامنه سطح بالا , و عملگرهای مدیریت ریشه کارگزار . تا به امروز , بسیاری از کار معرفی دامنه های عمومی سطح بالای جدید نگران بودند. کار فنی آیکان ارجاع به عملگر آیانا است . از اصول اولیه عملکردی آیکان به عنوان راهنمایی برای حفظ ثبات عملیاتی اینترنت , ترقی رقابت , دست یافتن به نمایندگی گسترده ای در جامعه جهانی اینترنت , و توسعه سیاستی مناسب برای ماموریت خود از آغاز تا انتها , و فرآیندهایی مبنی بر توافق عام توصیف شده است .

در ۲۹ سپتامبر ۲۰۰۶ , آیکان موافقت نامه تازه ای را با وزارت بازرگانی ایالات متحده امضا کرد که به موجب آن تشکیلات خصوصی را در آینده وادار به مدیریت کامل سیستم اینترنت مرکزی از شناسه های هماهنگ شده بواسطه مدل چند ذینع از مشاوره که آیکان نماینده آنهاست می کرد .
آیانا
نهادی است که مسئولیت سرپرستی آدرس های پروتکل اینترنت و سیستم خودگردان تخصیص داده شده , مدیریت منطقه ریشه سیستم نام دامنه , ساختار رسانه ها در اینترنت یا همان MIME type , و وظایف مربوط به پروتکلهای اینترنتی دیگر را به عهده دارد . این کارها بوسیله آیکان اداره می شود .

پیش از برپایی آیکان برای این منظور , آیانا در ابتدا بوسیله جان پوستِل از موسسه علوم اطلاعات دانشگاه کالیفرنیای جنوبی , تخت قرارداد USC/ISI با وزارت دفاع ایالات متحده مدیریت می شد , تا اینکه آیکان برای دریافت این مسوولیت تحت قراردادی با وزارت بازرگانی ایالات متحده ایجاد شد .

منبع : نوآور هاست

/ 0 نظر / 22 بازدید