.

Microsoft Exchange Server چیست ؟

Microsoft Exchange Server یکی از بزرگترین پروژه‌های مایکروسافت و بخشی از خط تولید Microsoft Server است که امکان ارسال ، دریافت و مدیریت Email ، تماس ها ، تقویم را فراهم می‌کند . دارای ورژن‌های متعدد است و نسخه سال 2007 آن با امکانات جدید و امنیت بیشتر در 30 نوامبر 2006 در دو نسخه ۳۲ و ۶۴ بیتی ارائه شده‌است . در ورژن ۲۰۰۰ قابلیت پیام رسان فوری میان کاربران وجود داشت که در نسخه‌های بعدی حذف شد و به جای آن می‌توان از ابزارهایی مانند Microsoft Office Live Communications Server برای این کار استفاده کرد .
از جمله کاربردهای فراوان Exchange Server قابلیت راه اندازی Public Folder به منظور به اشتراک گذاری ایمیل‌های دریافت و ارسال شده توسط کابران است . نکته مهم قابلیت تعیین دسترسی کاربران جهت خواندن و یا پاک کردن و ساختن نامه‌ها و folder هاست . به صورتی که یک کاربر فقط بتواند ایمیل‌های خودش ودیگران را بخواند وپاک کند . از دیگر نکته‌های قابل بحث قابلیت اتصال چند سرور به یکدیگر و دسته بندی کابران است . برای دیدن  Public Folderها نیاز به داشتن نرم‌افزار Outlook و تنظیم مناسب آن داریم و نیز می‌توان توسط Web Access به فایل‌ها دسترسی داشت .
در صورت اتصال به Share Point Server که خود قابلیت اشتراک گذاری ایمیل‌ها را ندارد این امکان به share point اضافه می‌شود  .
قابلیت Backup گیری از Public Folder به دو صورت فایل pst و bkf وجود دارد .
Exchange Server 2010 در نیمه دوم سال 2009 منتشر شده است و هم اکنون سرویس پک یک آن نیز توسط مایکروسافت ارائه گردیده است .


/ 0 نظر / 263 بازدید