.

Perl چیست ؟

Perl  ( زبان برنامه نویسی ) :
perl در سال ۱۹۸۷ توسط لری وال منتشر شد . زبان perl به طور وسیعی ساختار خود را از زبان C و بسیاری از خصوصیات خود را مدیون زبان های AWK , LISP , SED , SH می‌باشد . در حال حاضر می‌توان Perl را در بیش از ۴۰ سیستم‌عامل به کار گرفت ، و کتابخانه cpan بیش از ۱۱۰۰۰ ماژول را با کد
منبع در اختیارتان می‌گذارد . در سال ۱۹۸۸ لری وال زبان برنامه نویسی به همگان معرفی کرد که می‌توانست به جای awk و sed به کار رود . در واقع Perl زبان مفسر داری است که برای کار بر روی فایل‌های متنی مناسب است . نسخه شماره ۲ برنامه در همان سال و چند ماه بعد از آن ارایه شد که شبیه نسخه‌های فعلی perl بود . و پیشرفت‌های بسیار خوبی داشت . تا جائی که زبان perl را برابر با زبان قدرتمند C می‌دانستند . و بی راه هم نبود چون ساختار زبان perl  شبیه زبان C می‌باشد   .
قابلیت‌ها

یکی از کاربردهای مهم زبان برنامه نویسی perl در نوشتن اکسپلوییت‌ها و کد
های تخریب است . این زبان برنامه نویسی پیشینه‌ای قدیمی در unix دارد . اما عمر آن در ویندوز به ۷ سال هم نمی‌رسید . به طوری که زبان perl را زبانی جدا نشدنی از unix می دانند و به همین دلیل است که در linux هایی مثل red hat  نیز که اساس آنها unix است نیز این زبان برنامه نویسی هنوز که هنوز است در آنها جایگاه خاصی دارد .
کاربرد Perl
Perl امروزه در زمینه‌های هوش مصنوعی ، ژنتیک ، نظامی ، تحقیقاتی ، صنعتی به طور گسترده‌ای کاربرد دارد . نوشتن یک بانک اطلاعاتی ، صفحه گسترده و یا یک وب سرور شاید با perl کار عاقلانه
‌ای به نظر نرسد ، ولی امکان پذیر است  .
Perl به عنوان یک زبان چسبنده
perl به عنوان یک زبان چسبنده می‌تواند در زبان‌های دیگر مورد استفاده قرار گیرد . به طور مثال می‌توانید در برنامه‌های NET . از perl برای پردازش متن و یا هر چیز دیگری استفاده کنید . این قابلیت تنها به NET . محدود نمی‌شود و perl را می‌توان در زبان‌های دیگر برنامه نویسی بدون در نظر گرفتن پلت فرم آن استفاده کرد .
Perl به عنوان یک زبان  ( Cross Platform )
جالب است بدانید نرم‌افزاری که شما تحت سیستم‌عامل linux و یا mac نوشته‌اید روی سیستم‌عامل windows و unix هم اجرا می‌شود . قابلیت ( cross platform )  به شما امکان توسعه نرم‌افزارتان را بر روی هر سیستم‌عاملی فراهم می‌کند  .
Perl و CGI
باپابه عرصه گذاشتن cgi به صفحات وب زبان perl به خاطرقدرت بالادرپردازش متن وتطبیق الگو ( regular expressions ) ، در جمله زبان هایی قرار گرفت که به طور وسیعی برای نوشتن cgi به کار گرفته می‌شود . در این صورت یک سیستم برنامه نویسی پویای تحت وب و با استفاده از تکنولوژی cgi پیاده سازی می شود    .
Perl و شبکه
به خاطر قدرت بسیار perl درزمینه برنامه نویسی سیستم‌های شبکه بسیاری از متخصصین شبکه و هکرها از این قافله عقب نمانده و امروزه شاهد این هستیم که بسیاری از برنامه‌های مدیریت شبکه ، سیستم‌های spidering و  اکسپلوییت ها به زبان perl نوشته می‌شود .
نکته‌ای که باعث محبوبیت زبان perl در میان برنامه نویسان شده‌است متن‌باز بودن این زبان می‌باشد .

/ 0 نظر / 130 بازدید