.

پروتکل IMAP

پروتکل IMAP
پروتکل دسترسی به پیام های اینترنتی که اغلب با علامت اختصاری imap یا  imap4 نشان داده می شوند .  این پروتکل در لایه کاربردی بر روی port 143 قرار دارد وبه سرویس گیرنده ها اجازه دسترسی به ایمیل بر روی سرویس دهنده از طریق کنترل از راه دور را میدهد  .
تاریخچه
mailbox در سال 1986 به عنوان پروتکل کنترل از راه دور imap توسط mark crispin طراحی شد که به عنوان یک پروتکل برای بازیابی محتوای mail box قرار گرفت .
نسخه اصلی IMAP
نسخه اصلی imap به نام پروتکل دسترسی به میل به طور موقت بود که به عنوان سرویس گیرنده xerox lips machine و سرویس دهنده tops-20 تکمیل شد .  هیچ کپی از نسخه اول پروتکل دسترسی موقت وجود ندارد و تنظیمات پروتکل نسخه اصلی به imap2 برگردانده شده است , گر چه بعضی از فرمان ها وجواب ها شبیه به imap2  است . اما پروتکل دسترسی موقت فاقد فرمان ها وپاسخ ها است اما با این حال با ترکیب این فرمان ها وعلامت ها باعث ایجاد یک نسخه از imap شده است که سازگار با تمام نسخه های imap می باشد .
IMAP2
پروتکل موقت خیلی سریع جای خود را با پروتکل دسترسی محاورهای میل عوض کردکه بعدها مورد تائید rfc 1064 قرار گرفت وتوسط rfc 1176 به روز رسانی شد imap2 یک سری دستورات و پاسخ ها و علامت ها را معرفی کرد و باعث ایجاد اولین نسخه توزیع کننده عمومی شد .
IMAP2BIS
با ظهور mime , imap2 توسعه پیدا کرد به صورتی که می توانست یک سری دستورات را انجام دهد و همچنین توانست مدیریت بیشتری در mail box داشته باشد مانند ( ایجاد  , پاک کردن  , تغیر نام و همچنین upload کردن یک file ) که این عملیات در نسخه imap2 غیر قابل انجام بود  .
واین نسخه جدید را imap2bis نامیدند , اما این نسخه با تمام خصوصیاتش هرگز انتشار نیافت وآخرین نسخه ای که توسط  imap2bis پشتیبانی می شد pine نام داشت .
IMAP4
Imap یک گروه کاری است که در ietf  غالب بندی شده ودر سال 1990 برای انجام وظایف imap2bis طراحی شد بعدها imap wg برای رقابت کردن با طرح پیشنهادی imap3 که هرگز به مرحله اجرا نرسید , تصمیم گرفت imap2bis را به imap4 تغیر نام دهد که در نهایت یک پروتکل دسترسی به پیام های اینترنتی که مخفف internet message access protocol است را تائید و گسترش دادند .
طراحی نسخه اصلی imap که مورد تائید rfc-1130 است از تکمیل کردن نسخه های قبلی در دو سال اخیر بوده و در این مدت سرویس دهنده ها و سرویس گیرنده های کمی برای انجام وظیفه هایشان وجود داشتند .
نسخه جدید  IMAP 4
نسخه جاری imap از سال 1996 مورد استفاده قرار گرفته است و نسخه چهارم آن توسط ( rfc- 3501 ) مورد تائید قرار گرفت که قبلا توسط rfc-2060  تجدید نظر شده بود . نسخه جدید imap4 با imap2bis , imap2 سازگاری بالائی دارد گر چه هر دو آنها تقریبا منسوخ شده هستند  .
بر خلاف خیلی از پروتکل های قدیمی اینترنت imap از مکانیزم متن های رمز دار شده جهت ورود به یک سیستم استفاده می کنند , انتقال متن ساده با کلمه عبور از یک imap ممکن است زیرا مکانیزم رمز دار کردن هم در سرویس دهنده وهم در سرویس گیرنده دو طرفه استفاده می شود .
پس بنابراین imap می تواند با استفاده از کانال ارتباطی ssl بر روی port993 با بنا نهادن جلسه کار رمز دار کردن را انجام می دهد .
imap4 بر روی مدل tcp/ip که از ( port - 143 ) استفاده می کند کار می کند .
معایب IMAP   
یک سری نقاط ضعف در این پروتکل وجود دارد که باعث افزایش پیچیدگی می شود مثلا دسترسی همزمان چند سرویس گیرنده به یک mail box که این کار توسط سرویس دهنده جانبی مانند ( maildir , database )  صورت می گیرد و باعث رفع و تصحیح ضعف می شود . اما در این حالت لازم است که الگوریتم جستجو و ذخیره یک میل بر روی سرویس دهنده با دقت کافی صورت گیرد که سرویس گیرنده نهائی می تواند تعداد زیادی از منابع را در زمان جستجوی mail box معرفی کند .
سرویس گیرنده imap برای دسترسی به محتوی پیام جدید می باید در خواستی را اعلام کنند که این کار باعث افزایش تاخیر در یک ارتباط کند مانند موبایل می شود , که برای رفع آن از طرحی به نام push imap را پیشنهاد شد که این طرح به طور کلی مورد تائید قرار نگرفت . بر خلاف بعضی از پروتکل های اختصاصی که عمل ارسال و بازیابی را به صورت ترکیبی انجام می دادند .
ارسال یک پیام و ذخیره ای از کپی آن بر روی پوشه ای در سرویس دهنده های جانبی  ( server – side ) باعث می شود که سرویس گیرنده برای انتقال محتوی پیام دو بار درخواست دهد اولی برای smtp ودومی را برای imap جهت ذ خیره و ارسال به پوشه میل است . که این مشکل با یک سری تنظیمات مورد تائید ietf lemonade در مورد قطعات موبایل ( urlauth ( rfc-4467 ) , catenate ( rfc4469 , در
( imap burl ( rfc4468 در smtp-submission  رفع شده است .
سرویس دهنده های pop3 پوشه های سرویس دهندهای جانبی را حمایت نمی کنند پس بنابراین این سرویس گیرنده هاحق انتخاب ندارند اما می توانند موارد ارسال شده را بر روی سرویس گیرنده ذخیره کند .
خیلی از سرویس گیرنده های imap می توانند پوشه های سرویس گیرنده جانبی را برای ذخیره میل های ارسال شده قالب بندی کنند . در آخر ( lemonade trio )  ماهواره مخابراتی سرویس گیرنده میل که کپی فایل های ارسال شده را در یک پوشه تحت نام out box ذخیره می کند .


/ 0 نظر / 27 بازدید