.

Asp.Net چیست ؟

asp.net یک چارچوب کاربردی web است که توسط شرکت مایکروسافت عرضه گردیده تا برنامه نویسان بتوانند برای ساخت سایت‌های web و برنامه‌های web پویا وسرویس‌های web پویا وسرویس‌های web xml از آن استفاده کنند . این بخشی از زیر ساخت NET . مایکروسافت و جانشینی برای تکنولوژی صفحات سرویس دهنده فعال ( asp ) است . asp مبتنی بر زبان های مشترک در حال اجرا است که به برنامه نویسان اجازه می‌دهد کدهای asp را با استفاده از هر زبان framework.net بنویسند   .
مشخصات
قالب پرونده ASPX
aspx یک پرونده با قالب متنی است که برای ساخت صفحات web از آن استفاده می‌شود ، و استاندارد پرونده‌های xml را رعایت می‌کند . پرونده aspx معمولاً شامل نشانه گزاریهای html  یا xhtml همچنین نشانه گزاری های کنترل‌های استاندارد web و کنترل‌های تعریف شده در معماری asp.net است ، که توسعه دهنده ها ( برنامه نویسان وب ) همه محتویات پویا وایستای مورد نیاز را برای ایجاد صفحات web پویا در آن قرار می‌دهند . علاوه برآن ، کدهای پویایی که درسرویس دهندها جرا می‌شوند ، می‌توانند درمحلی دریک صفحه درون یک قطعه قرار بگیرند . <%--  کدهای پویا --%>  که مانند دیگرتکنولوژی‌های توسعه یافته مانند  php , jsp و asp است اما این شیوه معمولاً توسط مایکروسافت رد می‌شود مگر به منظور الحاق داده ، زیرا زمانی که صفحه ترجمه می‌گردد درخواست‌های بیشتری وجود دارد  .
کارایی
اهداف ASP ایجاد کارایی بر روی سایرفناوری‌های مبتنی بر متن ( شامل ASP قدیمی ) توسط تالیف کد سمت سرویس دهنده به یک یا بیشتر ، از پرونده‌های  DLL روی سرویس دهنده WEB است . این تآلیف به صورت خودکاراولین باری که یک صفحه درخواست می‌شود اتفاق می افتد . ( که سبب می‌شود توسعه دهنده احتیاجی به انجام یک مرحله تألیف جداگانه برای صفحات نداشته باشد . ) این ویژگی ، سهولت توسعه ارائه توسط زبان‌های متنی را با نشان دادن کارایی برای تألیف دودویی فراهم می‌کند . به هرحال ، تألیف می‌تواند سبب یک تأخیرقابل ملاحظه برای کاربر WEB زمانیکه صفحه جدیداً ویرایش " نشر " شده را برای اولین باردرخواست می‌شود ، شود.
 aspx وسایرپرونده‌های منبع دریک میزبان مجازی برروی یکی از سرویس‌های اطلاعاتی اینترنت جای دارد ( یا سایرسرویس دهنده‌های سازگار ;  درزیرسایرپیاده سازی‌ها را ببینید )  . اولین باری که یک سرویس گیرنده صفحه‌ای را درخواست می‌کند ، چارچوب کاری net . پرونده ها را درون یک انجمن net . تجزیه وتألیف کرده و پاسخ را ارسال می‌کند . درخواست‌های بعدی توسط پرونده‌های dll انجام می‌شوند . به صورت پیش فرض به محض اولین درخواست asp.net سایت را بدون ایراد دردسته‌ای متشکل از 1000 پرونده تألیف خواهدکرد . اگر به دلیل بروز مشکلی تالیف به طول انجامد ، که در این حالت اندازه دسته یا راهبرد تالیف پیچیده بوده .
همچنین توسعه دهنده‌ها می‌توانند تألیف مقدماتی خودشان را قبل ازگسترش انتخاب کنند ، که به منظور رفع احتیاج برای تألیف به موقع دریک محیط تولید می‌باشد  .
مقایسه ASP.NET با ASP قدیمی
 asp تلاش می‌کند تحول توسعه دهنده‌ها را ازتوسعه کاربرد ویندوز تا توسعه web توسط ارائه قابلیت ساخت صفحات مرکب از کنترل ها همانند یک رابط کاربری ویندوزساده نماید . یک کنترل web ازقبیل یک button یا یک label دربسیاری ازسبک ها همانند همتای ویندوزخودش عمل می‌کند . کد می‌تواند خصوصیات وپاسخ خود را به رویدادهایش ارجاع دهد . کنترل ها معلومات " فوت و فن " ترجمه خود را دارند : درحالی که کنترل های ویندوزخودشان را برروی پرده ترسیم می‌کنند ، کنترل های web قطعاتی از html و javascript را تولید می‌کنند که بخشی ازفرم صفحه حاصل را به مرورگرکاربرنهایی می فرستد.
سایرتفاوت‌های مقایسه‌ای asp قدیمی :
• کد تألیف شده سبب اجرای سریع تر برنامه‌ها همراه با به دام انداختن خطاهای زمان طراحی بیشتر درحین توسعه می‌شود  .
• عمدتاً با استفاده از مستثنی کردن به‌وسیله ی قالب try-catch مدیریت خطاهای زمان اجرا را بهبود می بخشد  .
• شباهت به کاربردهای ویندوزی ازقبیل کنترل‌ها ورویدادها ، که سبب ایجاد امکان توسعه رابط‌های کاربردی توانمند می‌شود که سابقاً تنها درمیزکاریافت می‌شد  .
• مجموعه وسیعی ازکنترل‌ها و کابخانه‌های کلاس اجازه ی ساخت سریعتر برنامه‌های را می‌دهد ، به علاوه کنترل‌های تعریف شده توسط کاربر همچون منوها ، اجازه می‌دهد که معمولاً از قالب‌ها استفاده شود . طراحی این کنترل‌ها روی صفحه آسان تراست زیرا اغلب آنها می‌توانند دربیشترویرایشگرها به صورت بصری عمل کنند .
• Asp.net دارای قابلیت استفاده هم زمان از چند زبان شناسایی شده در  vb.net می باشد که اجازه می‌دهد تا صفحات web نوشته شوند با vb.net و C# و J#  و غیره   .
• توانایی cache شدن تمام صفحه یا فقط بخشی ازآن برای بهبود نمایش .  
• توانایی استفاده ازمدل کد پشتیبان برای جداسازی منطق کار از ارائه    .
• اگرهرکاربر asp.net درحافظه نفوذ کند ، مجری asp.net میزبان دامنه  ی برنامه ی دارای خطا را از بین می‌برد و برنامه را مجدداً راه اندازی می‌کند  .
• حالت جلسه در asp.net می‌تواند دریک پایگاه داده  SQL Server یا دریک پردازش جداگانه در حال اجرا برروی دستگاه ساده مانند سرویس دهنده  web یا یک ماشین متفاوت ذخیره می‌شود . زمانی که سرویس دهنده    web  مجدداً راه اندازی می‌شود یا پردازش کننده asp.net بازیافت می‌شود ، مقادیر راه‌های جلسه از بین نمی‌رود    .
• نسخه‌های قبلی ( asp.net 1.0 and 1.1 ) به دلیل مغایرت با استانداردهای تاییدی مورد انتقاد بودند html  و javascriptهای تولید شده به مرورگرسرویس گیرنده فرستاده می‌شدند که همیشه در برابر استانداردهای w3c/ecma  تایید شده نبودند . به علاوه گاهی اوقات چارچوب کاری مرورگر خصایص را نا درست تشخیص می‌دهد و یا مرورگرهای web ، به غیر از ie  ساخته شده توسط مایکروسافت مانند نسخه‌های قبلی ، html/javascript  بازگردانی شده به این سرویس گیرنده‌ها را با بعضی از خصایص از بین رفته و یا بعضی اوقات شکسته و یا ناقص شناسایی می‌کنند  .
• کنترل‌های سرویس دهنده web : این‌ها کنترل‌های معرفی شده توسط asp.net  برای فراهم سازی رابط کاربری برای وب فرم هستند . این کنترل‌ها ، کنترل‌ها ی مدیریت شده هستند و کنترل‌های wysiwyg هستند . ( چیزی که می بینید چیزی است که به دست آورده اید . " نمایش اطلاعات درحالت چاپ شدنی "  )
ابزارهای توسعه
برخی ازبسته‌های نرم‌افزاری دردسترس که برای توسعه کاربردهای asp.net وجود دارند :

 • Microsoft Expression Web بخشی ازمجموعه کاربردی Microsoft Expression Studio
 • Visual Studio .NETبرای ASP.NET 1.x 
 • ASP.NET Web Matrix برای ASP.NET 1.x ; اکنون کمتر پشتیبانی می‌شود : جایگزین شده توسط Visual Web Developer 2005 Express Edition مستقل  
 • Visual Web Developer 2005 Express Edition یا Visual Studio 2005 برای ASP.NET 2.0
 • Visual Studio 2008 برای  ASP.NET 3.5
 • Macromedia HomeSite 5.5 برای برچسب‌های  ASP
 •  Microsoft SharePoint Designer 12
 •  Delphi 2006
 • MonoDevelop مستقل " رایگان " /کد باز
 • SharpDevelop مستقل " رایگان " /کد باز
 • Adobe Dreamweaver/ 0 نظر / 39 بازدید